Zdrowe soczewki jednodniowe

Ze względu na okres przydatności, wyróżnić możemy kilka typów soczewek, wśród których znajdą się szkła jednodniowe lub wielokrotnego użytku, jakie możemy eksploatować nawet przez kilka miesięcy.

Dobór odpowiednich dla naszych oczu „kontaktów”, uwzględniając indywidualny tryb życia pomoże zdecydować się na którąś z opcji. Również lekarz może wskazać najodpowiedniejszy dla nas termin użytkowania soczewek, mając na uwadze jeszcze lepsze korygowanie wady oraz zapewnienie maksymalnej higieny i sterylności.

Nie ulega jednakże wątpliwości, że codziennie wymieniane na nowe, szkła przystosowane do noszenia przez kilkanaście godzin okażą się dla naszych oczu najzdrowszymi. Dlaczego? Po pierwsze z powodów higienicznych. W ciągu jednego dnia organiczne osady znajdujące się na śluzówce naszego oka nie zdążą zgromadzić się na powierzchni soczewki. Poza tym, zakładane rano i trafiające do kosza wieczorem jednodniowe „kontakty” dotykane są przez nas tylko raz, podczas zakładania. Dzięki temu nie narażamy ich na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, bakteriami czy wirusami. Eliminujemy także wszelkiego rodzaju niepożądane zanieczyszczenia, takie jak pyłki czy drobne włókna z ręcznika. Soczewek jednodniowych nie zatłuścimy również w takim stopniu, w jakim możemy to zrobić z innymi rodzajami.

Co więcej, ten typ szkieł korekcyjnych nie wymaga stosowania specjalistycznego płynu dezynfekująco-nawilżającego, ponieważ na noc nie trafia do pojemnika, ale… do kosza. Nie musimy zatem pamiętać o zabraniu dodatkowych akcesoriów w przypadku wyjazdu czy przedłużonej imprezy. W taki oto sposób zwiększa się niewątpliwie komfort użytkowania jednodniowych soczewek.

Jedyną jak dotychczas wadą tychże szkieł jest ich relatywnie wysoka cena. Tak jak za wszystko inne, tak za komfort, jak gwarancję zdrowia oraz zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa musimy sporo zapłacić. Jednakże, ze względu na coraz większą popularność „alternatywy dla okularników” w niedługim czasie ceny prawdopodobnie zrównają się z tymi, jakie musielibyśmy ponieść wybierając „kontakty” z dłuższym terminem przydatności.

Poza tym, kolejnym atutem jednorazówek jest ich wszechstronność. Dzięki temu, że nie musimy martwić się zbytnio ich pielęgnacją i każdorazowym odkażaniem, okazują się być idealną opcją dla osób aktywnych, w tym także sportowców. Świetnie nadają się do pływania, bowiem nie musimy obawiać się o wodne drobnoustroje, które mogą osadzić się na ich powierzchni. Przecież po wizycie na basenie wyrzucimy „znoszoną” parę i następnego dnia założymy nową, czystą i świeżą.

Powszechnym typem soczewek jednodniowych są te, zmieniające barwę naszej tęczówki. Założone na wyjątkową okazję kolorowe szkła z pewnością uczynią nasze spojrzenie bardziej intrygującym czy uwodzicielskim. W przypadku Pań ryzyko zanieczyszczenia takiego szkła poprzez makijaż również nie stanowi większego zagrożenia, bowiem po wieczornym wyjściu zużyte „kontakty” trafią przecież do kosza.